Danmark
Första danska jordgubbarna skördade


Helgens solsken gjorde att säsongens första danska jordgubbar har mognat i ett drivhus i Skælskør på västra Själland. På bilden syns dock svenska jordgubbar från ett tidigare år. Foto: News Øresund
I ett drivhus i Skælskør på västra Själland har årets första danska jordgubbar skördats. Det rapporterar Danmarks Radio.
– Plötsligt så nästan exploderade det närmast härinne, säger Henriette Hunsballe på Hunsballe Grønt till Danmarks Radio.
Det var helgens solsken som fick jordgubbarna att mogna snabbare än väntat.
Hon berättar att säsongens första jordgubbar både är söta och välsmakande men att de blir ännu godare om en till två veckor då leveranserna börjar till 14 butiker på Själland. (News Øresund)
-
Danmark6 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Danmark12 månader sedan
Danskt trepartsavtal om CO2-avgift för lantbruket klart – visar att 2030-målet för utsläppen nås
-
Näringsliv10 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Norden12 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv10 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Danmark9 månader sedan
Utan invandring eller stigande fruktsamhet kommer antalet invånare i Danmark att minska kraftigt
-
Samhälle12 månader sedan
Danmark firar inte midsommarafton utan Sankt Hans-afton på söndag
-
Politik8 månader sedan
Region Skånes politiker uppvaktar Danmarks regering för att få behålla samarbetet med danska regioner