Danmark
Flest svenskar använder mobilen till shopping i Norden
E-handeln i Norden ökade med 23 procent i årets andra kvartal jämfört med samma kvartal i fjol. En lika stor andel av svenskar som danskar handlar på nätet, 73 procent, men fler svenskar använder mobilen. Det visar en rapport om e-handel från PostNord.
Konsumenterna i de skandinaviska länderna handlade för 40,5 miljarder kronor på nätet i andra kvartalet 2015. Det är 7,6 miljarder mer än samma kvartal förra året och motsvarar en ökning på 23 procent. Flest e-handelskonsumenter finns i Norge där 76 procent av konsumenterna har shoppat på nätet under årets andra kvartal medan det var 73 procent av svenskarna och lika stor andel av danskarna samt 69 procent av finnarna.
Fler använder mobilen när de handlar på nätet. 16 procent av alla de skandinaviska konsumenterna i undersökningen använt mobilen till att handla på nätet under andra kvartalet. Det händer oftast i Sverige där 20 procent av konsumenterna har använt mobilen till e-handel medan det var 17 procent i Norge, 12 procent i Finland och 10 procent i Danmark.
Kläder och sko är det vanligaste inköpet på nätet i alla fyra skandinaviska länderna. Därnäst är det media och sedan elektronik. På tredjeplatsen i Sverige är det dock skönhet och hälsa. (News Øresund)
-
Danmark5 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur12 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danskt trepartsavtal om CO2-avgift för lantbruket klart – visar att 2030-målet för utsläppen nås
-
Infrastruktur11 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Norden11 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv9 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv9 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle11 månader sedan
Danmark skriver ner befolkningsprognosen – väntas nå 6 miljoner invånare 2028