Samhälle
Mer pengar till Øresunddirekts hemsida

Øresunddirekt består av både ett fysiskt informationskontor i Malmö och en informationsportal på nätet. Illustration: Øresunddirekts hemsida.
Region Hovedstaden har beslutat att ge 800 000 danska kronor extra till den danska delen av Øresunddirekt, som driver webb och kommunikation, under 2018. Øresunddirekts hemsida, som har information om regler och möjligheter kring att jobba, studera eller driva företag på andra sidan Öresund, kommer att få ett tekniskt lyft och en ny jobbsökningsfunktion för gränspendlare.
Øresunddirekts hemsida har enligt organisationen 55 000 användare per månad och används av privatpersoner såväl som företag som bland annat kan hitta information kring jobb, studier och rekrytering på andra sidan sundet. Med Region Hovedstadens beslut om att skjuta till extra pengar kommer hemsidan att få en teknisk uppdatering och en ny jobbsökningsfunktion.
– Det är glädjande att vi nu får möjlighet att utveckla de lösningar som ska till för att säkra ett tätare integrerad arbetsmarknad. Det är nödvändigt för att säkra arbetstagarna fler jobbalternativ och arbetsgivarna fler rekryteringsmöjligheter, säger Thomas Steffensen, sekretariatsledare på Øresunddirekt Danmark, i ett pressmeddelande.
Øresunddirekt består av en dansk del som driver webb och kommunikation och en svensk del som är ett informationscenter och myndighetssamverkan mellan Arbetsförmedlingen, Länsstyrelsen Skåne, Försäkringskassan og Skatteverket. Den danska delen finansieras av Region Hovedstaden, Region Skåne, Erhvervsministeriet, Nordisk Ministerråd och SKAT. (News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark11 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark9 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Samhälle10 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark10 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark10 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
