Kultur
Fler kvinnor i frontlinjen när Danmarks Radio presenterade sina nya musikprogram
Sedan 2021 har DR ökat andelen kvinnliga artister från 35 till 46 procent med projektet ”Kvinder i musik”. Nu fortsätter arbetet med att skapa könsbalans i musikprogrammen, enligt DR:s hemsida.
Ralf Richardt Strøbech, chef för DR Musik och chef för kanalerna P5, P6 och P8, menar att en ”betydande skillnad” har gjorts ganska snabbt:
– ”I hela DR spelar vi nu mycket oftare musik som skapats av och med kvinnor. Men det finns fortfarande en enorm outnyttjad potential som vi bara kan förverkliga genom att spela fler olika kvinnliga artister och genom att stärka vårt arbete med nya talanger, säger han till DR.
I maj anordnar DR evenemanget ”DR Deler”, där den danska musikbranschen och andra intressenter bjuds in till en ”preliminär avrapportering av projektet ’Kvinder i musik'”.
(News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark7 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark11 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad11 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Danmark10 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
