Danmark
Finanstilsynet skärper reglerna för nya bolån i Köpenhamn och Aarhus

I likhet med i Sverige skärps reglerna för nya bostadslån i Danmark men då bara i Köpenhamnsområdet och Aarhus. Motivet är detsamma i båda länderna – att undvika en ny bostadsbubbla. Foto: News Øresund
Från och med nästa vecka begränsas möjligheten att få nya bolån med rörlig ränta och amorteringsfrihet i det danska huvudstadsområdet och i Aarhus. Det är en effekt av att Finanstilsynet skärper reglerna för kreditinstitutens utlåning. Efter hård kritik från flera kommuner lovade näringslivsminister Brian Mikkelsen (K) på fredagen att reglerna ska införas gradvis och inte fullt ut på måndag. Det uppger Danmarks Radio.
När de nya kreditreglerna gäller fullt ut får endast 15 procent av nya bolån i en rad utvalda kommuner runt Köpenhamn och Aarhus vara så kallat riskbetonade lån. Dessa lån definieras som lån som är fyra gånger större än familjens årsinkomst och med amorteringsfrihet och rörlig ränta. Motivet är att Erhvervsministeriet och Finanstilsynet vill undvika att det uppstår en ny dansk bostadsbubbla.
Efter kritik från en rad kommuner meddelade näringslivsminister Brian Mikkelsen (K) på fredagen att han redan i helgen ska träffa branschorganisationen Finans Danmark och representanter från banker och realkreditinstitut för att tala om de nya reglerna. I en intervju med Danmarks Radio var han tydlig med att de nya reglerna inte kommer att gälla fullt ut på måndag.
– Jag har beslutat mig för att vi genomför det enligt en trappstegsmodell. Det innebär att de inte införs från en dag till en annan. Vi gör det över en längre period, säger Brian Mikkelsen.
Till skillnad från när nya reglerna om amorteringskrav införts i Sverige så gäller de nya reglerna i Danmark endast ett fåtal utvalda kommuner kring de två största städerna där bostadsmarknaderna är som mest överhettade. I Sverige gäller samma regler i lilla Höör som i Stockholm.
Enligt de experter som tidningen Politiken talat med kan föräldraköp av bostäder och pensionärer med bolån drabbas extra hårt. Föräldraköp av bostäder görs ofta med lånade pengar som läggs på toppen av föräldrarnas befintliga lån. Pensionärer drabbas hårt på grund av att de har en lägre inkomst samtidigt som de nya reglerna inte tar hänsyn till att många pensionärer istället har ett stort eget kapital insatt i bostaden. Samtidigt betonas att det inte blir något stopp för nya lån utan att det handlar om att färre får låna till rörlig ränta och utan amortering. (News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad11 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
