Danmark
Ett danskt Feministiskt Initiativ ställer upp i kommunvalet


Svenska Feministiskt Initiativ med Gudrun Schyman som en av förgrundsgestalterna har varit förebilden för det nya danska Feministisk Initiativ. Foto: News Øresund – Johan Wessman
I kommun- och regionvalet i höst kommer medborgarna i den danska huvudstaden för första gången att kunna rösta på ett feministiskt parti. Partiet har bildats efter svensk förebild och har just nu fem kandidater klara till kommunvalet i Köpenhamn och tre till regionrådsvalet i Region Huvudstaden.
I det nya partiets valprogram inför kommunvalet finns bland annat ett mål om mer jämställda politiska utskott där män och kvinnor vardera utgör minst 40 procent av ledamöterna, lika rätt till föräldraledighet för män och kvinnor, bättre villkor för mäns hälsa, satsningar mot diskriminering i samband med anställningar i kommunen och fler pengar till socialt ideellt arbete.
Idén om ett feministiskt parti uppkom efter ett debattmöte i januari där Gudrun Schyman, politisk ledare för den svenska motsvarigheten Feministiskt Initiativ, talade. I juni bildades partiet och ett värdeprogram fastställdes, där det ingår liknande målsättningar och värderingar inom jämställdhet, jämlikhet, antidiskriminering och global solidaritet som i svenska Fi:s politik. Enligt det danska partiets hemsida är sloganen för det politiska arbetet: ”feminism är något vi tränar på, tillsammans” och just feminism som begrepp är omtvistat i Danmark. I en intervju i Politiken får en av partiets talespersoner frågan om inte partiet riskerar att stöta bort potentiella anhängare eftersom ”ordet feminism är så kontroversiellt”?
– Det kan vara så att ordet feminism skrämmer bort folk i början, men vi hoppas att vi kan vinna tillbaka ordet. Vi vill gärna att folk ska förstå att vi inte bara är en samling sura kvinnor som vill trampa ner männen, utan att vi stödjer jämställdhet för både män och kvinnor, och att vi även vill förbättra männens rättigheter, säger Muneeza Rosendahl, partiets talesperson och kandidat till Regionrådet i Region Hovedstaden, till Politiken.
(News Øresund)
-
Danmark7 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Näringsliv11 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv11 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Danmark10 månader sedan
Utan invandring eller stigande fruktsamhet kommer antalet invånare i Danmark att minska kraftigt
-
Danmark10 månader sedan
Danska logistikföretaget DSV köper DB Schenker och blir Danmarks näst största företag
-
Politik9 månader sedan
Region Skånes politiker uppvaktar Danmarks regering för att få behålla samarbetet med danska regioner
-
Norden10 månader sedan
Digitalt gränshinder löst – nu kan svenskar ”Vippsa” pengar till övriga Norden med sina mobiltelefoner
-
Norden8 månader sedan
Nytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder