Cleantech
En femtedel av dansk fjärrvärme kommer från sol år 2020
I en ny prognos från Dansk Fjernvarme håller solenergi på att ersätta naturgas som stor energikälla. Det rapporterar branschtidningen Ingeniøren. Fram till 2020 väntas solenergi växa till att omfatta en femtedel av den danska fjärrvärmeproduktionen.
Från början av 2015 till slutet av 2016 väntas den samlade arealen med solfångare ha ökat med 85 procent till 580 000 kvadratmeter. En orsak till den snabba tillväxten är de bidrag som utgår för anläggningar som blir klara fram till 2016.
Under de senaste fyra åren har kostnaderna för solenergi halverats. Det har lett till att Danmark kan storsatsa på ytterligare en grön energikälla utöver vindkraft och som väntas fortsätta växa även när de statliga bidragen försvinner.
Danmark har redan världsrekord när det gäller stora solvärmeanläggningar och nu planeras för en ny ännu större anläggning i Vojens. (News Øresund
-
Infrastruktur11 månader sedanNorska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Näringsliv12 månader sedan
Saab storsatsar i Skåne – nytt kontor i Lund och nytt varv i Landskrona
-
Danmark11 månader sedanEfter mer än 600 år: Tre kronor försvinner från Danmarks riksvapen
-
Danmark11 månader sedanFörsta spadtaget till utbyggnaden av tågstationen vid Köpenhamns flygplats i Kastrup
-
Life Science11 månader sedanLäkemedelsbolaget Polypeptide i Malmö anställer 100 personer – boom för fetmaläkemedel ökar efterfrågan på deras peptidbaserade råvara
-
Danmark11 månader sedanMöjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
-
IT / mobiltelefoni10 månader sedanOtryggheten i fokus när IT-företagen lämnar Kista
-
Samhälle12 månader sedanKöpenhamns flygplats i Kastrup växer snabbare och har nu 31 procent fler passagerare än Arlanda
