Infrastruktur
Digitalt signalsystem på plats mellan Köpenhamn och Næstved – förberedelse för höghastighetståg till Fehmarn Bält-förbindelsen
I tisdags togs det digitala signalsystemet ERTMS i bruk på tågsträckan mellan Köpenhamn och Næstved, skriver Banedanmark i ett pressmeddelande. Det är en del i förberedelserna för att kunna ta emot höghastighetståg på den nybyggda tågsträckan mellan Köpenhamn och Ringsted, som stod färdig 2019, och som ska leda trafiken ner till den kommande Fehmarn Bält-förbindelsen mellan Danmark och Tyskland.
ERTMS bygger på en gemensam europeisk standard och skapar bättre förutsättningar för tågtrafik tvärs över de europeiska landgränserna. Köpenhamn-Næstved blir den första huvudtågsträckan i Danmark som får det digitala signalsystemet och fram till 2030 ska alla danska tågsträckor förses med ERTMS, uppger Banedanmark. För pendlare mellan Köpenhamn och Næstved förväntas det nya signalsystemet ge en ökad punktlighet och innebär att tågresenärerna kan ta sig mellan Köpenhamn och Næstved utan byte i Køge. (News Øresund)
-
Danska valet 20267 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20268 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark12 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20268 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danska valet 20268 månader sedanValforskare: så kan den nya danska regeringen se ut efter valet
-
Danmark12 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danmark11 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
-
Danmark11 månader sedanJensens Bøfhus försvinner helt – konkurrent tar över danska restauranger
