Danmark
Den som släcker ljuset och byter till elbil kan få högre bonus hos Lego
Den danska leksakstillverkaren Lego har fört in målet om att bli CO2-neutral innan 2050 i företagets bonussystem. Det framgår av en intervju med Legos vd Niels B. Christiansen i Avisen Danmark. Han säger till tidningen att Lego varje år sätter mål för hur CO2-utsläppen ska minska men att målen har varit svåra att nå. Därför har de beslutat att alla de saker som enskilda medarbetare kan påverka ska bli en del av bonusplanen på samma sätt som målet att sälja mer och att nå fler barn. ”Om du har en tjänstebil kan du se till att den är eldriven. Du kan också komma ihåg att släcka lamporna och se till att vi inte har saker igång som vi inte använder. Det här är saker som alla kan delta i i någon utsträckning”, säger Niels B. Christiansen.
(News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad11 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
