Danmark
Danskt rågbröd ska slå sig in på den japanska marknaden
En artikel i japanska Elle och en bok om rågbröd på japanska har fått det danska bageriet Kohberg att vända blickarna österut.
– Japan är en intressant marknad för oss, eftersom man fokuserar på kvalitetsprodukter, som gärna får vara från Danmark, och det är ju det vi levererar, säger Søren Egesborg, VD på Kohberg, till DR.
Egesborg menar att det var de danska wienerbröden som banade väg för det hälsosammare rågbrödet när det lanserades i USA. Nu hoppas han att lyckas med samma sak i Japan, där Kohberg redan säljer wienerbröd.
Sachiko Kuramoto är utbildad i näringslära och har gett ut en bok om danskt rågbröd på japanska. Hon säger till DR att det finns ett ökat intresse för hälsa i Japan. I den traditionella kosten i landet saknas fullkorn, vilket man får med ett rejält danskt rågbröd.
(News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
