Samhälle
Danskt nej till väktare som kan hindra flyktingar från att gå in i tunneln till Öresundsbroförbindelsen

Sedan id-kontrollerna av resande med tåg från Danmark till Sverige infördes den 4 januari har det varit driftsstörningar i Öresundstunneln ungefär en gång i veckan uppger Transport- og Bygningsministeriet. Staket och värmekänsliga kameror har nu monterats vid tunnelmynningen för att hindra personer att vandra genom tunneln och via Öresundsbron till Sverige. Foto: News Øresund
Det kostar för mycket att införa väktare som dygnet runt bevakar ingången till Öresundsbrons tunnel vid Köpenhamns flygplats i Kastrup. Det skriver Transport- og Bygningsministeriet i ett svar till Pendlerklubben Kystbanens talesperson Michael Randropp där ministeriet lovar att följa utvecklingen noga.
I sitt svar till Michael Randropp skriver Transport- og Bygningsministeriet att sedan id-kontrollen infördes på tågstationen vid Köpenhamns flygplats i Kastrup så har tågtrafiken genom Öresundstunneln stoppats ungefär en gång i veckan. Det har satts upp staket vid tunnelöppningen men det är svårt att helt avgränsa området och därför har värmekänsliga kameror installerats av Öresundsbro Konsortiet för att de ska upptäcka om människor går in i tunneln. Kamerorna uppges fungera tillfredställande och slår larm till Öresundsbrons trafikcentral redan innan någon hinner komma in i Öresundstunneln.
Enligt Transport- og Bygningsministeriet stoppas inte tågtrafiken om människor går in i Öresundstunneln utan istället körs tågen med reducerad hastighet. Först när polisen går in i tunneln stängs tågtrafiken. ”Att införa ytterligare åtgärder i form av dygnet-runt-bevakning vid tunnelmynningen skulle innebära stora extra omkostnader i förhållande till den bedömda effekten” skriver ministeriet i brevet och noterar att det skulle innebära att antalet vakter skulle behöva ökas väsentligt.
Anledningen till att Pendlerklubben Kystbanens talesperson Michael Randropp kontaktade ministeriet var att det finns en oro för att sommaren kommer att medföra att fler flyktingar försöker ta sig till Sverige visa Öresundsbroförbindelsen.
– Vi vet mycket väl att det kostar pengar att ytterligare öka kontrollen. Men det kostar också mycket pengar i form av förlorad lön och fallande produktion om tågtrafiken stoppas varje vecka, säger Michael Randropp till News Øresund.
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
