Danmark
Danska tåg till Ystad läggs ned för billigare färjebiljetter


De danska direkttågen mellan Köpenhamn och Ystad slopas för att finansiera sänkta biljettpriser på Bornholmsfärjan. En vanlig passagerarbiljett ska bli tio procent billigare medan priset för godstransporter sänks med 60 procent. Foto: News Øresund – Johan Wessman
Biljettpriserna på Bornholmsfärjan ska sänkas med tio procent för att locka fler turister. Prissänkningen finansieras genom att danska tågbolaget DSB:s direkttrafik med Öresundståg mellan Köpenhamn och Ystad läggs ned. Det uppger danska Transportministeriet.
Istället för låta det statliga tågbolaget DSB fortsätta köra egna Öresundståg mellan Köpenhamn och Ystad har Transportministeriet beslutat att inleda förhandlingar med Skånetrafiken. Målet är att skapa ett nytt attraktivt resealternativ för danskar som vill ta tåget till Ystad för vidare transport med Bornholmsfärjan.
I en bred politisk uppgörelse i Folketinget har de danska politikerna beslutat att upphandla Bornholmstrafikens två rutter till Ystad och Köge när det nuvarande avtalet löper ut 2017. Målet är att den operatör som vinner anbudet ska kunna erbjuda lägre biljettpriser för att locka fler turister till ön.
Enligt Transportministeriet kommer priset för en vanlig passagerarbiljett på Bornholmsfärjan att sänkas med 10 procent. Ytterligare prissänkningar kommer att diskuteras inom ramen för det danska tillväxtpaketet som i somras gav klartecken för en 60-procentig prissänkning för godstransporterna till Bornholm.
För att finansiera de sänkta biljettpriserna läggs DSB:s direkttrafik med Öresundståg från Köpenhamn till Ystad ned samtidigt som kravet på en ersättningsfärja slopas.
Den politiska uppgörelsen innebär även att den dagliga färjetrafiken mellan Bornholm och Köge räddas. Avtalet gör att Bornholmstrafiken får ett årligt statsbidrag på motsvarande 350 miljoner svenska kronor. Det kan jämföras med att den svenska Gotlandstrafiken får ett årligt bidrag på cirka 400 miljoner kronor. (News Øresund)
-
Danmark3 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur10 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Norden9 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Danmark11 månader sedan
400-åriga renässansbyggnaden Børsen i Köpenhamn brann ned till hälften – röster höjs för att bygga upp den igen
-
Infrastruktur9 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
IT / mobiltelefoni12 månader sedan
Mobilbetalningar blir möjliga före sommaren mellan Danmark, Norge och Finland
-
Samhälle11 månader sedan
Konjunkturen i Öresund: sysselsättningen stiger fortsatt i Danmark och inflationen i Sverige föll mer än väntat
-
Samhälle12 månader sedan
Tusentals tyskar flyttar till Sverige – ”Schwedenhaus” ny hashtag på sociala medier