Infrastruktur
Danska logistikföretaget DFDS inviger stor laddstation för ellastbilar i Göteborg
Åtta tunga lastbilar kommer att kunna laddas upp på två timmar – eller fler lastbilar under längre tid – vid DFDS nya laddstation i Göteborg. Det är Sveriges mest kraftfulla laddstation, skriver Dagens Industri, med sina 40 laddpunkter och en total kapacitet på drygt 45 000 kWh per dygn.
Enligt DFDS handlar satsningen om att man inte enbart kan förlita sig på andra aktörer. Det danska logistikföretaget arbetar med transporter via färja, men också med lastbil och järnväg. Av bolagets 160 lastbilar i Sverige är 60 eldrivna och då de levererades till bolaget i fjol blev det uppenbart att laddningsmöjligheterna inte var tillräckliga. Inledningsvis kommer enbart DFDS egna lastbilar att få använda den nya laddstationen, men på sikt kan den öppnas upp även för andra aktörer, uppger bolaget till DI. (News Øresund)
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
