Samhälle
Danska Beredskabsstyrelsen inför varningsmeddelande till mobiltelefoner
När det är fara på färde i form av akuta olyckor eller katastrofer varnas danskarna av fysiska varningssirener som kan höras i tätorter över större delen av Danmark. Fram till 1993 testade den danska räddningsmyndigheten Beredskabsstyrelsen sirenen varje onsdag klockan 12.00, men sedan dess har den bara testats en gång om året, den första onsdagen i maj.
Som en nyhet kompletteras nu varningssystemet med en digital varning som skickas direkt till mobiltelefonen från den så kallade S!renen med information om vad som händer. Det krävs dock en nyare mobil för att få ett meddelande direkt i telefonen.
Alla varningar följs upp av information på de danska tv-kanalerna DR och TV 2:s plattformar samt på politi.dk.
(News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark11 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark9 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Samhälle10 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark10 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark10 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
