Danmark
Danska aktier bäst i världen i år

Vändningen för danska vindkraftstillverkaren Vestas bidrog till att kursuppgången på Köpenhamnsbörsens storbolagslista blev störst i världen under första halvåret 2014. Foto: News Øresund – Johan Wessman
Hittills i år har aktiekurserna på danska storbolagslistan OMX Copenhagen C20 ökat med över 20 procent. Det är bäst i världen och kan jämföras med en uppgång på knappa fyra procent på Stockholmsbörsens OMX 30-lista. Det visar statistik från Avanza.
Vindkraft, smycken, medicinteknik, läkemedel och bankverksamhet ligger bakom de fem bästa storbolagsaktierna på Köpenhamnsbörsen i år. Bäst går det för danska vindkraftsjätten Vestas som vänt motgång till ny framgång vilket drivit upp aktiekursen med närmare 70 procent i år.
Enligt statistik från Bloombergs, som återges i danska tidningen Berlingske, är utvecklingen på den danska börsens storbolagslista bäst i världen i år. Näst bäst är börsen i Madrid med en kursuppgång på tio procent.
Danska analytiker pekar på att värderingen av de danska storbolagen är högre än för storbolagen i länder som Sverige, Norges, USA, Tyskland och England. Men samtidigt är vinstutvecklingen god vilket på kort sikt kan ge fortsatta kursuppgångar.
– Aktiemarknaden kan mycket väl stiga 8-10 procent under andra halvåret. En god likviditet och en fortsatt förbättring av den globala ekonomin kan lyfta aktiemarknaderna ytterligare, säger Danske Banks chefsstrateg Frank Øland till Berlingske.
Sedan 1 februari 2012 har de danska storbolagens aktiekurser fördubblats och nu ligger värderingen på ett P/E-tal på över 20. Det innebär att företagens aktier har en prislapp som motsvarar 20 årsvinster. (News Øresund)
Köpenhamnsbörsen 1 jan – 1 juli 2014
OMX Copenhagen 20
+ 20,24%
Stockholmsbörsen 1 jan – 1 juli 2014
OMX Stockholm 30
+ 3,78% procent
Aktierna som ökat mest på danska storbolagslistan i år
Vestas +69,85% (världens största tillverkare av vindkraftverk)
Pandora +45,88% (smycketillverkare)
Coloplast +37,24% (medicinteknikbolag)
Novo Nordisk +26,16% (läkemedelsbolag)
Danske Bank +25,24% (bank)
Källa: Avanza
-
Danmark11 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark11 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark9 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Samhälle10 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark10 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark10 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
