Politik
Dansk-svenskt ministermöte ska diskutera samarbete och utveckling i Greater Copenhagen
Den politiska samarbetsorganisationen Greater Copenhagen arrangerar ett ministermöte där samarbete, omstart och utveckling av den dansk-svenske region ska diskuteras. Onsdag nästa vecka kommer svenska samarbetsministern Anna Hallberg (S) och danska motsvarigheten Flemming Møller Mortensen (S) till Scandic hotellet i Kastrup bland annat för att prata om hur de ser Nordiska Ministerrådets vision 2030 i relation till Greater Copenhagen, hur pandemin har påverkat regionen och behovet av gemensamma insatser för omstart.
– Det är rätt unikt och föredömligt att kunna mötas på tvärs av två länder med deltagande av ministrar, näringsliv och regionala och lokala politiker, och samtala på det egna språket kring framtiden. Och det är just syftet med mötet den 1 september där vi står värd för ett möte mellan Anna Hallberg och Flemming Møller Mortensen. Vi ska tillsammans prata om hur vi kan infria potentialen i vår region och skapa tillväxt, utveckling och arbetsplatser, säger Tue David Bak, vd för Greater Copenhagen till News Øresund.
På mötet deltar även regionrådsordförande i Region Skåne och ordförande för Greater Copenhagen Carl Johan Sonesson, överborgmästare i Köpenhamns kommun Lars Weiss, kommunstyrelsens ordförande i Malmö Katrin Stjernfeldt Jammeh, Öresundsbrons vd Linus Eriksson samt representanter från Dansk Industri och Sydsvenska Industri- och Handelskammaren. (News Øresund)
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
