Politik
Dansk-svensk kraftsamling mot gränshinder i Öresundsregionen


Två ministrar som vill minska antalet gränshinder i Öresundsregionen – Danmarks minister för nordiskt samarbete Carsten Hansen (S) och hans svenska ministerkollega Kristina Persson (S) har bildat en arbetsgrupp med uppdrag att ta bort fem gränshinder. Foto: Kristian Pohl/Regeringskansliet och News Øresund
Danmarks och Sveriges Nordenministrar har bestämt sig för att göra en kraftsamling för att få bort fem gränshinder som begränsar utvecklingen i Öresundsregionen. En arbetsgrupp har tillsatts och redan i slutet av juni möts ministrarna i Odense.
I samband med Nordiska Ministerrådets möte på Grönland i mitten av mars hade Danmarks minister för nordiskt samarbete, Carsten Hansen (S), och hans svenska kollega Kristina Persson (S) ett möte där de diskuterade hur integrationen i Öresundsregionen kan förbättras. Det resulterade i ett beslut om en åtgärdsplan för att snabbt ta bort fem större gränshinder som hindrar tillväxten och integrationen mellan länderna.
En särskild arbetsgrupp har nu skapats under ledning av de båda ländernas utrikesdepartement. Fem gränshinder ska identifieras av arbetsgruppen innan den 1 maj. Sedan tas kontakter de berörda fackdepartementen för att utarbeta förslag till lösningar. Målet är att ha valt ut fem gränshinder och tagit fram en körplan för hur dessa ska åtgärdas tills ministrarna träffas igen i Odense den 24-25 juni i samband med Nordiska Ministerrådets möte där.
Ministrarnas bilaterala arbetsgrupp mot gränshinder i Öresundsregionen ska enligt vad News Øresund erfar drivas i nära samarbete med det nordiska Gränshinderrådet samt det regionala politiska samarbetet i Öresundskomiteen. Från dansk sida uppges det att det bland annat finns mandat för att lösa frågan om tjänstledighet för politiskt arbete för personer som bor i ena landet och arbetar i det andra.
Till Sveriges Radios ekoredaktion uppger Kristina Persson, Sveriges minister för nordiskt samarbete, att hon tror att den nya arbetsgruppen mot gränshinder mellan Danmark och Sverige kan bidra till en ökad tillväxt och integration i Öresundsregionen.
– Det betyder att man får bättre tillgång till varandras arbetsmarknader och bostadsmarknader så att man kan välja var man jobbar och var man bor. Det är bra för de boende och för den ekonomiska utvecklingen. (News Øresund)
-
Danmark2 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur8 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Nytt danskt löneavtal ger en ram på 8,8 procent under två år för 200 000 statsanställda
-
Arbetsmarknad11 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Samhälle12 månader sedan
Göteborg kan gå från sex särskilt utsatta områden till ett på tio år
-
Danmark12 månader sedan
Stora dansk-tyska satsningar inför Fehmarn Bält-tunneln – Sverige satsar på att underlätta för den befintliga tågtrafiken
-
Danmark11 månader sedan
Ny prognos: Köpenhamn växer med 120 000 invånare fram till 2060