Danmark
Dansk Folkeparti vill införa gränskontroll vid dansk-svenska gränsen


Dansk Folkeparti vill införa gränskontroll vid dansk-svenska gränsen. Idag framlägger partiet ett förslag i Folketinget. Foto: News Øresund
Tidigare i veckan lade Dansk Folkeparti fram ett förslag i Folketinget om att införa permanent gränskontroll vid gränsen till Sverige. Det skulle innebära att pendlare och andra som tar sig över sundet med tåg, bil eller färja ska visa id i både riktningarna. Men regeringspartiet Liberal Alliance avvisar förslaget medan Socialdemokratiet avvaktar. Det skriver DR.
Anledningen till att Dansk Folkeparti vill införa gränskontroll för resande från Sverige till Danmark är bland annat för att förhindra att kriminella svenskar ska komma in i landet.
– Vi ser gärna att det införs så snabbt som möjligt, bland annat för att vi tror att det kommer att ha en gynnsam effekt för huvudstadsområdet, säger Martin Henriksen, Dansk Folkepartis talesperson för utlänningspolitik till DR.
Förslaget bekymrar pendlarföreningens talesperson Michael Randropp.
– Det finns en risk att det blir markant färre avgångar och längre restid och att det kommer att innebära att det är fler som kastar in handduken och säger att nu kan vi inte mer. Nu måste vi jobba i det land där vi bor och inte i den region vi bor i, säger han till DR.
Sverige införde gränskontroll för resande från Sverige till Danmark redan i november 2015 och under 2016 och fram till maj 2017 fanns även id-kontroll för tåg- och färjepassagerare. I dagsläget innebär gränskontrollen en förlängning av tågresan från Köpenhamn till Malmö med runt fyra minuter. Danmark har idag gränskontroll vid gränsen mot Tyskland. (News Øresund)
-
Danmark4 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur10 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Infrastruktur10 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Norden9 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Danmark11 månader sedan
400-åriga renässansbyggnaden Børsen i Köpenhamn brann ned till hälften – röster höjs för att bygga upp den igen
-
Samhälle11 månader sedan
Konjunkturen i Öresund: sysselsättningen stiger fortsatt i Danmark och inflationen i Sverige föll mer än väntat
-
Näringsliv7 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv7 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet