Danmark
Dansk Folkeparti kritiska till dansk klimatlag – som de själva skrivit under
Morten Messerschmidt, partiledare för Dansk Folkeparti, kallar Danmarks klimatpolitik för ett ”groteskt vansinne” i en intervju med Berlingske. Detta trots att han själv 2020 skrev under den breda överenskommelsen om den så kallade ”klimaloven”, som ska göra Danmark klimatneutrala till 2050. Dåliga nyheter för Venstre, menar politisk redaktör.
Morten Messerschmidt (DF) hotar nu att lämna överenskommelsen om den danska Co2-avgiften på lantbruket, som News Øresund tidigare skrivit om, blir verklighet till sommaren.
– Klimatpolitiken har blivit ren ideologi, där man målinriktat går efter att genera danskar som bara vill äta kött och som är glada i att köra i sina dieselbilar, säger han till Berlingske.
Berlingske politiska redaktör Chris Kjær Jessen menar att Messerschmidts utspel gör att Danmark för första gången på länge nu får en ”hård motröst till den gröna omställningen”.
Utspelet kan göra det besvärligt för speciellt det borgerliga partiet Venstre med en historik som ett liberalt parti som skulle tillvarata lantbrukets och landsbygdsbefolkningens intressen. Venstre har tappat stort i väljarundersökningarna sedan valet och ser ut att få det ännu tuffare med sina väljare med den kommande Co2-avgiften. I längden, menar Kjær Jessen, kan det också bli svårare för det blå blocket att bilda regering, då övriga konservativa partier ”i ökande grad orienterar sig mot en mer grön riktning.” (News Øresund)
-
Danska valet 20266 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20267 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark11 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Samhälle12 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark12 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
-
Danska valet 20267 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danmark12 månader sedanFörsenat specialfartyg gör det osäkert om Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Longreads12 månader sedanSvenska Bonnier News köper danska Zetland
