Politik
Dansk Folkeparti blir Danmarks näst största parti

Danskarna strömmar till Dansk Folkeparti (DF), som är landets näst mest populära parti, enligt två aktuella opinionsmätningar. Flera bedömare pratar om en politisk omvälvning.
Om det var val i dag skulle DF få 21,8 procent av de danska rösterna, visar Gallups senaste politiska index. Nästan samma resultat kom i opinionsundersökningen från analysinstitutet Megafon från slutet av februari, där 21,0 procent av väljarna ville ge DF sitt stöd.
Samtidigt backar de regerande Socialdemokraterne stort och i stället ökar vänsterpartiet Enhedslisten, som står utanför regeringen.
– Det är något utöver det vanliga att Dansk Folkeparti och Enhedslisten går fram så mycket och att vi alltså har två partier som är på väg mot att dubbla antalet röster till nästa val. Det sker helt klart en markant förskjutning bland väljarna som man normalt inte ser vid ett folketingsval, säger Kasper Møller Hansen, professor i statsvetenskap vid Köpenhamns universitet, till Berlingske Tidende.
För DF har uppgången pågått ett tag. Partiet gick bland annat framåt i höstens danska kommun- och regionval. Dessutom har troligen två aktuella frågor gett det ytterligare en skjuts: utförsäljningen av det statliga energibolaget Dong och debatten kring om EU-medborgare bör få rätt till danskt barnbidrag.
– De stora förändringar vi ser nu är uttryck för de konkreta politiska debatterna vi har haft. Vi säger mycket tydligt vad vi står för, så väljarna vet vad de får. De väljer inte oss för att protestera mot andra partier, utan för att vi står för något de vill ha, säger DF:s partiledare Kristian Thulesen Dahl till Berlingske. (News Øresund)
-
Samhälle31 mars, 2020
Corona i Danmark och Sverige: Detta har hänt
-
Samhälle14 juli, 2020
Utrikesdepartementet förlänger reseavrådan till Danmark fram till den 29 juli
-
Samhälle2 juli, 2020
Danmark öppnar gränsen för invånarna i Blekinge och Kronoberg – Skåne närmar sig gränsöppning
-
Infrastruktur23 januari, 2020
Tågvärden som blivit Öresundspendlarnas favorit
-
Samhälle21 maj, 2020
Sverige behandlas på samma sätt som övriga Norden och Tyskland när Danmark börjar öppna upp gränsen – affärsresor möjliga från måndag
-
Samhälle28 maj, 2020
5 100 bilar kom från besök i Sverige och 2 000 från Bornholm vid den danska köbildningen på Öresundsbron i söndags
-
Samhälle8 juli, 2020
Skåne klarar kravet på låg smittnivå – Danmark väntas ge besked om gränsöppning över Öresund under torsdagen
-
Norden29 maj, 2020
Svenskar upplever orättvisa när de stoppas medan finländarna får korsa gränsen