Danmark
Danmark planerar för enorm energiö med vindkraftverk för upp emot 300 miljarder DKK
Som följd av förra veckans klimatlag planerar den danska regeringen att bygga en eller flera stora energiöar med en kapacitet motsvarande tio stora havsbaserade vindkraftsparker och en prislapp på upp emot 300 miljarder danska kronor. Under de kommande dagarna kommer Klima, Energi- og Forsyningsministeriet att inleda upphandlingen av en förundersökning av projektet rapporterar Berlingske.
Danmark har ambitionerna att bli en grön stormakt noterar Berlingske som menar att den nya klimatön är en viktig pusselbit i förhållande till förra veckans överenskommelse om en bindande klimatlag som säger att CO2 utsläppen på dansk mark ska minska med 70 procent räknat från 1990 till 2030.
Redan för två år sedan presenterade statliga Energinet, som äger och utvecklar el- och gasnät i Danmark, planer på att skapa en sex kvadratkilometer stor konstgjord ö på Dogger Bank som central för flera ny vindkraftsparker. I den nya klimatlagen finns avsatt 65 miljoner DKK till att påbörja utredningen av en eller flera stora energiöar som kan byggas i Kattegatt, Nordsjön eller Östersjön.
– Det finns en jättestor potential här. Vi bedömer att det kan handla om en kapacitet på tio gigawatt, idag har vi 1,7 gigawatt vindkraft i Danmark. Det är ett enormt projekt som kan leverera grön ström till oss själva och en stor del av Europa, säger Danmarks klimatminister Dan Jørgensen (S) till Ritzau.
Enligt Ritzau beräknas det samlade projektet med en eller flera energiöar medföra en investering på upp emot 300 miljarder danska kronor. Pengarna ska dock huvudsakligen komma från privata investerare. (News Øresund)
-
Samhälle12 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark10 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Samhälle12 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Danmark8 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Samhälle12 månader sedanJacob Wallenberg om Öresundsregionen: ”Europas mest spännande region”
-
Samhälle9 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
