Danmark
Danmark tar täten i globalt initiativ mot fattigdom och klimatförändringar


Danmarks statsminister Lars Løkke Rasmussen leder initiativet P4G som presenteras inför FN idag. Foto: News Øresund
Idag lanserar Danmarks statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) samarbetet P4G på FN:s generalförsamling i New York. Förhoppningen för samarbetet – som utgörs av ytterligare åtta länder, 91 storstäder och flera danska storföretag – är att hitta nya konkreta lösningar på FN:s världsmål och Parisavtalet. Sverige är med på ett hörn genom Stockholms medverkan i C40-samarbetet.
– P4G är en ny global allians av länder som önskar gå längst fram och stärka företagens roll i att nå världsmålen. Vi ska i mycket högre grad utveckla partnerskap mellan regeringar, städer, företag, investerare och civilsamhället. Tillväxt och världsmål kan gå hand i hand, uppger Lars Løkke Rasmussen (V) i ett uttalande på den danska regeringens hemsida.
Det nya initiativet presenteras under onsdagen av den danska statsministern på FN:s generalförsamling i New York och förutom Danmark medverkar Kina, Indonesien, Vietnam, Sydkorea, Etiopien, Kenya, Mexico och Chile. Sverige är med på ett hörn genom att Stockholm tillhör C40-samarbetet, som består av 91 städer som verkar för hållbarare städer och har sitt huvudkontor i Köpenhamn. Förhoppningen är att locka till sig fler länder, städer och företag – men i nuläget är det bara danska företag, bland andra Novo Nordisk och Vestas, som är med.
Genom att fokusera på lantbruk, livsmedel, energi, vatten och ekonomisk hållbarhet vill man komma fram till konkreta lösningar på FN:s Världsmål samt Parisavtalet. Men det är inte bara att lösa några av världens största utmaningar som lockar – det finns också en stor tillväxtpotential. Bara Världsmålen sägs inneha en affärspotential på 12 miljarder dollar och klimatomställningen kan skapa 380 miljoner nya jobb i framförallt utvecklingsländer. Det är något som Novozymes vill dra nytta av genom att bidra till världsmålet om att utplåna svälten.
– Det är inte för att vi är filantroper utan för att de 17 största utmaningarna som världen står inför också är de 17 största möjligheterna ett företag har, säger Novozymes toppchef Peder Holk Nielsen till Berlingske.
Andra danska företag som är med i P4G är Novo Nordisk, Vestas, Grundfos, Rockwool och PensionDanmark.
P4G kommer ha toppmöten vartannat år med start i Köpenhamn den 28-29 november 2018. Redan den 1 januari ska ett internationellt huvudkontor för samarbetet etableras i Washington.
Några av de medverkande städerna:
Stockholm
Oslo
London
Paris
Barcelona
Madrid
Rom
Aten
Kapstaden
Singapore
Peking
Tokyo
Houston
Los Angeles
New York
Chicago
(News Øersund)
-
Danmark3 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur10 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Norden9 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Danmark11 månader sedan
400-åriga renässansbyggnaden Børsen i Köpenhamn brann ned till hälften – röster höjs för att bygga upp den igen
-
IT / mobiltelefoni12 månader sedan
Mobilbetalningar blir möjliga före sommaren mellan Danmark, Norge och Finland
-
Infrastruktur9 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Samhälle11 månader sedan
Konjunkturen i Öresund: sysselsättningen stiger fortsatt i Danmark och inflationen i Sverige föll mer än väntat
-
Samhälle12 månader sedan
Tusentals tyskar flyttar till Sverige – ”Schwedenhaus” ny hashtag på sociala medier