Danmark
11 500 springer Copenhagen Marathon på söndag
På söndag samlas 11 500 löpare på Islands Brygge i Köpenhamn för att delta i 36:e upplagan av Copenhagen Marathon. Delar av centrala Köpenhamn kommer att vara stängda mellan klockan 7 på morgonen och 16 på eftermiddagen.
Nykredit Copenhagen Marathon, som loppet numera heter, startar och slutar på Islands Brygge och de 11 500 anmälda löparna kommer att tillryggalägga 42 195 meter förbi kända attraktioner som Tivoli, Den Sorte Diamant, Rosenborg, Nyhavn och Amalienborg. Starten går klockan 9.30 och cirka 11.50 väntas de första löparna vara i mål om fjorårets segrartid på 2 timmar och 20 minuter håller även i år.
Förra året hade 12 010 löpare anmält sig till Copenhagen Marathon varav 9 670 kom i mål. Var fjärde löpare var kvinna och var femte löpare kom från ett annat land.
Det första loppet arrangerades 1980 med 995 anmälda och 1996 passerade loppet 5 000 anmälda för att 2009 passera 10 000 anmälda. (News Øresund)
Klicka här för att se en karta över Copenhagen Marathons sträckning i Köpenhamn
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad11 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
