Fastighet
Castellum köper Norrporten i storaffär – växer i Öresundsregionen


I Köpenhamn äger Norrporten bland annat fastigheten i Örestad där läkemedelsbolaget Ferring har sitt kontor. Foto: News Øresund
Castellum köper fastighetsbolaget Norrporten av Andra AP-fonden och Sjätte AP-fonden. Det meddelade bolaget sent på onsdagen. Enligt Fastighetsnytt motsvarar affären ett underliggande fastighetsvärde på 26 miljarder kronor – den största fastighetsaffären i Sverige sedan 2008. Affären innebär att Castellum växer kraftigt i bland annat Öresundsregionen där dotterbolaget Castellum Briggen redan har en tung position.
Genom köpet av Norrporten ökar Castellums fastighetsvärde till 71 miljarder kronor och stärker sin marknadsposition i bland annat Stockholm, Helsingborg och Köpenhamn. I Köpenhamn äger Norrporten bland annat den fastighet i Örestad som rymmer läkemedelsbolaget Ferring. Affären mellan Castellum och Norrporten har varit väntad en längre tid.
– Förvärvet av Norrporten är ett kraftfullt steg framåt i Castellums långsiktiga tillväxtstrategi. Norrporten har ett attraktivt fastighetsbestånd som kompletterar Castellums befintliga bestånd på tillväxtorter runt om i Sverige och Danmark, säger Castellums vd Henrik Saxborn i en kommentar. (News Øresund)
-
Danmark4 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur10 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Infrastruktur9 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Danmark11 månader sedan
400-åriga renässansbyggnaden Børsen i Köpenhamn brann ned till hälften – röster höjs för att bygga upp den igen
-
Norden9 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
IT / mobiltelefoni12 månader sedan
Mobilbetalningar blir möjliga före sommaren mellan Danmark, Norge och Finland
-
Samhälle11 månader sedan
Konjunkturen i Öresund: sysselsättningen stiger fortsatt i Danmark och inflationen i Sverige föll mer än väntat
-
Näringsliv7 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan