Danmark
Beslut om halv miljard till allmännyttiga bostäder i Köpenhamn


Köpenhamn får fler allmännyttiga bostäder efter att ett nytt avtal slutits om en halv miljard danska kronor. Foto: News Øresund
Igår fattades beslut om att avsätta omkring en halv miljard danska kronor till fler allmännyttiga bostäder i Köpenhamn, så kallade almene boliger. Det är den största investeringen i modern tid, uppger kommunen.
Sedan 2011 har det byggts 700 almene boliger i Köpenhamn. Ytterligare 4 550 är finansierade och gårdagens avtal innebär 1 100 fler. Sammantaget ger det 6 350 nya bostäder. Behovet fram till år 2025 uppskattar kommunen till 8 200 bostäder för att målet om 20 procent almene boliger ska bli verklighet.
De fem partierna Socialdemokraterna, Enhetslistan, Radikale Venstre, Socialistisk Folkeparti och Dansk Folkeparti står bakom gårdagens avtal. Beslutet innebär bland annat att 300 miljoner danska kronor ska användas för utlåning till allmännyttiga bostadsbolag som vill köpa attraktiva tomter i områden där billiga bostäder vanligen inte byggs. Ytterligare 252 miljoner danska kronor ska användas som bidrag till 1 100 nya bostäder för att hålla nere hyrorna.
– Vi griper tag i en historisk möjlighet att skapa en blandad stad där även köpenhamnare med vanliga inkomster, studerande och socialt utsatta kan få fotfäste på bostadsmarknaden i stadens attraktiva områden som är på väg att utvecklas till rikemansghetton, kommenterar Köpenhamns teknik- och miljöborgmästare Morten Kabell (Enhetslistan) i ett pressmeddelande.
(News Øresund)
-
Danmark2 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur9 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Samhälle12 månader sedan
Göteborg kan gå från sex särskilt utsatta områden till ett på tio år
-
Danmark11 månader sedan
Ny prognos: Köpenhamn växer med 120 000 invånare fram till 2060
-
Infrastruktur11 månader sedan
Öresundsbron klarar fyrdubbling av tågtrafiken för gods och passagerare – men det kräver ytterligare en sänktunnel mellan Pepparholm och Kastrup
-
Samhälle12 månader sedan
Greater Copenhagens vd går till Innovation Skåne