Danmark
Beslut fattat om ny Storströmsbro


Beslutet är fattat om ny Storströmsbro för 4,2 miljarder danska kronor. Illustration: Vejdirektoratet
En ny Storströmsbro för 4,2 miljarder danska kronor ska stå klart till Fehmarn Bält-förbindelsen invigs 2021. Igår fattades beslutet i danska Folketinget att det blir en fyra kilometer lång snedkabelbro med en pylon som kommer att byggas.
Den danska regeringen fattade tillsammans med partierna Venstre, Konservative, Socialistisk Folkeparti, Dansk Folkeparti och Liberal Alliance igår beslutet att bygga en ny Storströmsbro som förbinder Själland och Falster. Investeringen väntas landa på 4,2 miljarder danska kronor och finansieras av Infrastrukturfonden. Den gamla enkelspåriga stålbron kommer därmed att ersättas av en ny vägbro med tvåspårig järnvägsförbindelse samt med gång- och cykelbana.
– Storströmsbron är en viktig del av järnvägskorridoren eftersom en stor mängd passagerar- och godståg mellan Skandinavien och Centraleuropa kommer att färdas över den när Fehmarn Bält-förbindelsen öppnar, kommenterar Danmarks transportminister Magnus Heunicke i ett pressmeddelande.
Bron väntas stå klar samtidigt som Fehmarn Bält-förbindelsen i slutet av 2021. Men eftersom landanläggningarna på den tyska sidan ser ut att försenas kan färdigställandet komma att skjutas fram meddelar Transportministeriet. (News Øresund)
-
Danmark7 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Näringsliv11 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv11 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Danmark10 månader sedan
Utan invandring eller stigande fruktsamhet kommer antalet invånare i Danmark att minska kraftigt
-
Danmark10 månader sedan
Danska logistikföretaget DSV köper DB Schenker och blir Danmarks näst största företag
-
Politik9 månader sedan
Region Skånes politiker uppvaktar Danmarks regering för att få behålla samarbetet med danska regioner
-
Norden10 månader sedan
Digitalt gränshinder löst – nu kan svenskar ”Vippsa” pengar till övriga Norden med sina mobiltelefoner
-
Norden8 månader sedan
Nytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder