Turism/kultur
Bästa resultatet någonsin för Tivoli under andra kvartalet – utlandsturister har återvänt
Den 180-årsjubilerande nöjesparken Tivoli kan glädja sig åt ett rekordbra ekonomiskt resultat under det andra kvartalet och höga besökssiffror hittills i år. Nettoomsättningen steg med sju procent under första halvåret jämfört med förra året och antalet besökare ökade med cirka 58 000 till 1 257 000 besökare. I juli slogs ett nytt omsättningsrekord, trots att det regnat mycket. Tivoli konstaterar att utlandsturisterna från särskilt USA och Tyskland har återvänt efter pandemin, medan antalet svenska turister varit färre under året.
– Sommarsäsongen har varit välbesökt och vi gläder oss åt att Tivoli har haft många danska och internationella besökare, trots att juli var den mest regniga månad någonsin uppmätt i Danmark. Den svenska och norska marknaden har varit vikande, men har kompenserats av uppgång i besökare från andra länder, säger Tivolis direktør Susanne Mørch Koch, i pressmeddelandet.
(News Øresund)
-
Danmark12 månader sedanFrån och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur10 månader sedanNorska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Näringsliv11 månader sedan
Saab storsatsar i Skåne – nytt kontor i Lund och nytt varv i Landskrona
-
Danmark11 månader sedanEfter mer än 600 år: Tre kronor försvinner från Danmarks riksvapen
-
Danmark10 månader sedanFörsta spadtaget till utbyggnaden av tågstationen vid Köpenhamns flygplats i Kastrup
-
Norden12 månader sedanNytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder
-
Life Science10 månader sedanLäkemedelsbolaget Polypeptide i Malmö anställer 100 personer – boom för fetmaläkemedel ökar efterfrågan på deras peptidbaserade råvara
-
Danmark10 månader sedanMöjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
