Danmark
Antalet tvångsförsäljningar av bostäder i Danmark har halverats på fem år
I mars skickades 216 enfamiljshus och privatägda lägenheter till tvångsförsäljning i Danmark. Det är en halvering sedan samma period 2013. Finans Danmark, en intresseorganisation för landets banker, menar att utvecklingen hänger samman med fallande arbetslöshet, höga bostadspriser och låga räntor.
Sedan finanskrisen har antalet tvångsförsäljningar av enfamiljshus och privatägda lägenheter minskat markant i Danmark. Ane Arnth Jensen, vice vd för Finans Danmark, menar att det hänger ihop med att det går bra för den danska arbetsmarknaden.
– Det betyder att färre familjer i Danmark förlorar sin inkomst och det är riktigt positivt i förhållande till antalet tvångsförsäljningar. Samtidigt har vi stigande huspriser vilket gör det lättare att sälja sin bostad och därmed undgå en tvångsförsäljning, kommenterar Ane Arnth Jensen, i ett pressmeddelande.
Utöver att det går bra för danska arbets- och bostadsmarknaden hänger det fallande antalet tvångsförsäljningar även ihop med de låga räntorna, enligt Ane Arnth Jensen.
Även om antalet tvångsförsäljningar av bostäder faller är de ännu inte på samma nivå som innan krisen. (News Øresund)
-
Danmark2 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur8 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark10 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Danmark12 månader sedan
Transparency International: Danmark alltjämt minst korrupta landet i världen – Sverige på sämsta placeringen sedan mätningarna startade
-
Arbetsmarknad11 månader sedan
Nytt danskt löneavtal ger en ram på 8,8 procent under två år för 200 000 statsanställda
-
Danmark12 månader sedan
Danska Nordic Waste har gått i konkurs och lämnar efter sig notan för miljöskandalen – och i Sverige åtalas Think Pink för grovt miljöbrott
-
Arbetsmarknad11 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Riksdagen röstar om id-kontrollag den 15 februari – så förbereder sig transportörerna