Danmark
Antalet turister i Danmark ska öka med en tredjedel till 2025
![](https://www.newsoresund.se/wp-content/uploads/2016/09/Turister-Amalienborg-webb.jpg)
![turister-amalienborg-webb](https://www.newsoresund.se/wp-content/uploads/2016/09/Turister-Amalienborg-webb.jpg)
En ny dansk turiststrategi har som mål att antalet turister ska öka med en tredjedel fram till 2025. Foto: News Øresund
Danska närings-och tillväxtministern Troels Lund Poulsen (V) presenterade en ny nationell strategi för dansk turism under måndagen. Målet är antalet gästnätter ska öka med 17 miljoner från 2015 till 2025 och samtidigt att den turistekonomiska omsättningen ska öka till 140 miljarder danska kronor 2025. Strategin får kritik från Region Huvudstaden för att storstadsturismen ”i stort sett är frånvarande”.
Den nationella strategin ska motivera till mer samarbete mellan privata och offentliga turistaktörer och innehåller fem insatsområden mera effektiv marknadsföring, bättre tillgänglighet, bättre turistupplevelser, fler logimöjligheter och reglering av ramvillkor. Mer konkret föreslås bland annat ett dansk-kinesiskt turistår under 2017 som ska ha fokus på marknadsföring i Kina, sänkning av biljettpriset på färgerna till och från Bornholm och justering av strandskyddsreglerna för att få fler faciliteter nära kusten.
Region Huvudstadens ordförande Sophie Hæstorp Andersen (S) är kritisk mot den nya strategin.
– Det är underligt att storstadsturismen är så frånvarande i strategin när vi samtidigt kan konstatera att de senaste årens framgång för dansk turism primärt har drivits av en tillväxt för storstadsturismen. Enbart i Region Huvudstaden bidrar turismen med över 43 000 arbetsplatser. Det är arbetsplatser där hälften av de anställda är lågutbildade och en av fem är nydansk.
Danmark har förlorat marknadsandelar jämfört med grannländerna, turisterna är mindre nöjda med sin upplevelse i Danmark och tillväxten ligger under genomsnittet för de nordeuropeiska länderna.
”Därför stärker vi insatsen på turistområdet så vi kan attrahera fler turister som använder fler pengar och är mer nöjda med att besöka Danmark.” säger Troels Lund Poulsen i ett pressmeddelande om den nationella turiststrategin.
I Danmark utgör kust- och naturturismen knappt hälften av turistomsättningen medan storstadsturism och mötes-och affärsturismen utgör runt var sin fjärdedel. Även störstadelen av gästnätterna, 72 procent, görs i området kust- och naturturism. Under 2015 var det 49,1 miljoner gästnätter i Danmark, enligt Närings- och tillväxtministeriet.
Målet i den nya strategin är att öka antalet gästnätter till runt 66 miljoner gästnätter och samtidigt öka omsättningen från 95 miljarder i 2014 till 140 miljarder danska kronor i 2025. (News Øresund)
-
Danmark2 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur8 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark10 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Danmark12 månader sedan
Transparency International: Danmark alltjämt minst korrupta landet i världen – Sverige på sämsta placeringen sedan mätningarna startade
-
Arbetsmarknad11 månader sedan
Nytt danskt löneavtal ger en ram på 8,8 procent under två år för 200 000 statsanställda
-
Danmark12 månader sedan
Danska Nordic Waste har gått i konkurs och lämnar efter sig notan för miljöskandalen – och i Sverige åtalas Think Pink för grovt miljöbrott
-
Arbetsmarknad11 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Riksdagen röstar om id-kontrollag den 15 februari – så förbereder sig transportörerna