Danmark
Tre nya campus byggs i Nästved, Slagelse och Köge på Själland

Sjuksköterske- och bioanalytikerutbildningar placeras i den själländska staden Köge, när University College gör en större omflyttning av sina utbildningar. Foto: News Øresund – Johan Wessman
I samband med att en rad av University College Själlands utbildningar flyttas byggs nya campus i de tre danska städerna Nästved, Slagelse och Köge. Målet är bland annat att samla vårdutbildningarna i Köge, så att man kan skapa ett samarbete med det nya universitetssjukhuset. Det skriver DR Själland.
När utbildningarna flyttas kommer man att utbilda sjukgymnaster, arbetsterapeuter och administratörer vid det nya campuset i Nästved. I Slagelse ska man utbilda förskolelärare, sjuksköterskor, socialrådgivare och dietister, även där på stadens nya campus. Det gläder Slagelses borgmästare Stén Knuth.
– Det är en jättestor dag för Slagelse stad och kommun. Det understryker att Slagelse är regionens utbildningsplats, säger han till DR Själland.
För närvarande undersöks också om det finns möjlighet att starta en sjuksköterskeutbildning i Holbaek och en diplomingenjörutbildning i Kalundborg. Sorö förlorar däremot sin dietistutbildning. (News Øresund)
-
Danska valet 20266 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20267 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark11 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Samhälle12 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark12 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark12 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
-
Danska valet 20267 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danmark12 månader sedanFörsenat specialfartyg gör det osäkert om Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
