Danmark
AkademikerPension och CPH Village miljardinvesterar i studentbostäder i Köpenhamn
Danska AkademikerPension investerar en miljard DKK i CPH Village modell för att bygga flyttbara studentbostäder på mark som inte ska användas de närmaste 10-15 åren. Den gemensamma satsningen ska resultera i upp till 2 000 nya studentbostäder i Köpenhamn fram till 2030.
Det första partnerprojektet gäller Fiskerihavnen i Nordhavn med beräknad inflyttning 2028. Studentbostäderna byggs i modulform och hyran blir cirka 15 procent lägre än för jämförbara privata studentlägenheter skriver AkademikerPension i ett pressmeddelande. När det senare blir aktuellt att bygga permanenta almene boliger i området kan studentmodulerna flyttas till andra platser eller omvandlas till permanenta bostäder.
Totalentreprenaden för studentlägenhterna i Nordhavn har lagts ut på Moelven Byggmodul A/S som enligt ett pressmeddelande kommer att leverera 156 norskproducerade färdiga moduler till den nya studentbyn med 311 studentrum på totalt 6 123 kvadratmeter fördelat på 15 byggnader i två och tre våningar.
I februari tecknacdes ett grundläggande avtal mellan CPH Village, Realdania och By & Havn om att bygga ungdomsbostäder på mark i Nordhavn som kan användas under femton år.
CPH Village medgrundare och direktör Frederik Noltenius Busck skriver på Linkedin att hyran kan pressas ytterligare ner mot 4 500 danska kronor per månad om bostäderna övertas av en bostadsorganisation efteråt och om marken får användas under längre tid.
Sedan 2018 har CPH Village etablerat omkring 1 000 studentbostäder i fem områden i det danska huvudstadsområdet. Förutom att konceptet tillfälligt använder outnyttjade markområden så uppförs modulerna i trä och med lösningar som ger ett lågt CO2 avtryck. Företaget har idag kapacitet att leverera upp till 600 bostäder om året med en tid på 18 månader mellan byggansökan och inflyttning.
Det finns idag 61 000 studenter i Köpenhamn mellan 20 och 29 år men endast 26 000 ungdomsbostäder. Regeringen har i Boligplan 2030 angett som mål att minst 4 000 nya studie- och ungdomsbostäder byggs i Köpenhamn och Frederiksberg fram till 2030.
(News Øresund)
-
Danska valet 20268 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20268 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danska valet 20268 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danska valet 20268 månader sedanValforskare: så kan den nya danska regeringen se ut efter valet
-
Danmark12 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
-
Danmark12 månader sedanJensens Bøfhus försvinner helt – konkurrent tar över danska restauranger
-
Danmark8 månader sedanDet kan avgöra vilka fregatter Danmark och Sverige satsar på
-
Samhälle11 månader sedanPå söndag övertar statliga finska VR driften och underhållet av Öresundstågen
