Arbetsmarknad
Idag möter Ryanair danska LO i Arbejdsretten

I dag möts Ryanair och danska LO i Arbejdsretten i Köpenhamn som ska avgöra om det irländska lågprisbolaget måste teckna danska kollektivavtal för den personal som är stationerad i Danmark. Foto: Flickr – David Precious (CC BY 2.0)
Striden om irländska flygbolaget Ryanair måste teckna danska kollektivavtal för verksamheten i Danmark ska nu avgöras av den danska Arbejdsretten. Idag kl 14.30 möts danska LO och Ryanair i Arbejdsrettens lokaler på Sankt Annæ Plads i Köpenhamn. Vinner LO öppnar det för att blockera Ryanairs verksamhet på Kastrup genom sympatistrejker från en rad LO-förbund.
Medan Ryanair hävdar att de inte behöver teckna danska kollektivavtal med hänvisning till att arbetslagstiftningen från Irland gäller även för deras verksamhet på Kastrup hävdar danska LO motsatsen. LO menar att Ryaniar bör teckna ett kollektivavtal med Flyvebranschens Personaleunion, FPU, och har anmält flygbolaget till Arbejdsretten där parterna möts idag. Inför dagens möte har parterna mötts vid tre tillfällen och utväxlat dokument och argument.
Enligt nyhetsbrevet Check-in.dk kommer LO att ha med sig fyra vittnen till dagens förhandlingar i Arbejdsretten, däribland ordföranden för FPU samt två piloter som tidigare jobbat hos Ryanair. Det irländska flygbolaget kommer att låta sin personalchef Eddie Wilson och två andra medarbetare vittna.
Ryanair öppnade tidigare i år en bas på Kastrup där flygplan,piloter och kabinanställda är stationerade. Sedan tidigare flyger Ryanair även från Billunds flygplats på Jylland.
Samtidigt som Ryanair uppges ha fått en god beläggning på de flygrutter som upprättas till och från Kastrup har motståndet mot flygbolagets personalpolitik växt i Danmark. Kritikerna menar att Ryanair bryter mot den danska arbetsmarknadsmodellen och att deras agerande innebär social dumpning. Såväl kommuner som pensionsbolag i Danmark har på olika sätt börjat bojkotta Ryanair.
Köpenhamn, Aarhus och flera andra danska kommuner har beslutat att personalen inte får flyga med Ryanair på arbetstid med hänvisning till danska Staten og Kommunernes Indkøbsavtal som kräver att flygbolag ger lön- och anställningsvillkor i enlighet med gällande danska avtal eller på liknande villkor.
De danska pensionsförvaltarna ATP, Industriens Pension och PensionDanmark har valt att sälja sina aktier i Ryanair medan PFA, Danica och Nordea Liv informerat om att de undersöker om det irländska flygbolaget handlar i strid med pensionsbolagens principer för ansvarsfulla investeringar. (News Øresund)
-
Danmark12 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danska valet 20266 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danmark10 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20266 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Samhälle11 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark11 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark11 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
-
Samhälle12 månader sedanJournalisten Magda Gad startar ny tidning tillsammans med branschkollegor
