Danmark
FCK satsar 70 miljoner i FC Rosengård
På tisdagen röstade fyrtio medlemmar i fotbollsföreningen FC Rosengård 1917 igenom bolagiseringen som öppnar för att storklubben FC Köpenhamn går in som delägare i herrlaget.
– Om vi pratar i tal så är det en investering på över 50 miljoner danska kronor (drygt 70 miljoner svenska) över tre-fyra år, sa FC Köpenhamns vd Jacob Lauesen till Sydsvenskan efter det extrainsatta årsmötet.
Det är FC Rosengårds herrlag som FCK:s ägarbolag Parken Sport & Entertainment går in som delägare i, tillsammans med Malmöprofilen Dan Olofssons bolag Danir. Pengarna ska satsas på talangutveckling och att få FCR att ta steget upp från division 1 till först Superettan för att sedan bli ett allsvenskt lag.
I måndags sa medlemmarna i FC Rosengård ja till att också damlaget bolagiseras. Där är det ett internationellt bolag, Crux Football, som går in som delägare.
(News Øresund)
Läs mer: FCK tar steget över Öresund – köper in sig i FC Rosengård
-
Infrastruktur11 månader sedanNorska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Näringsliv12 månader sedan
Saab storsatsar i Skåne – nytt kontor i Lund och nytt varv i Landskrona
-
Danmark11 månader sedanEfter mer än 600 år: Tre kronor försvinner från Danmarks riksvapen
-
Danmark11 månader sedanFörsta spadtaget till utbyggnaden av tågstationen vid Köpenhamns flygplats i Kastrup
-
Life Science11 månader sedanLäkemedelsbolaget Polypeptide i Malmö anställer 100 personer – boom för fetmaläkemedel ökar efterfrågan på deras peptidbaserade råvara
-
Danmark11 månader sedanMöjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
-
IT / mobiltelefoni10 månader sedanOtryggheten i fokus när IT-företagen lämnar Kista
-
Samhälle12 månader sedanKöpenhamns flygplats i Kastrup växer snabbare och har nu 31 procent fler passagerare än Arlanda
