Samhälle
Kraftig ökning av inrikesflyget på Kastrup och Arlanda
November blev en stark flygmånad, inte minst för inrikesflyget i Danmark och Sverige. På Stockholms flygplats Arlanda ökade antalet inrikespassagerare med 51 procent medan Köpenhamns flygplats i Kastrup noterar en ökning med 23 procent. Totalt sett ökade antalet passagerare med 13 procent till 1,8 miljoner på Arlanda och med 11 procent till 2,4 miljoner på Kastrup.
När det gäller utrikestrafiken ökade den med 6 procent till 1,5 miljoner passagerare på Arlanda och med 10 procent till 2,3 miljoner passagerare i Köpenhamn. Det innebär att Köpenhamn i november hade 58 procent fler utrikespassagerare än Arlanda.
För Malmö Airport minskade både antalet inrikes och utrikes passagerare under november.
En orsak till att antalet utrikespassagerare ökar kraftigt i Köpenhamn är att antalet transferpassagerare ökade med 37 procent under november jämfört med samma månad förra året. Flertalet transferpassagerare kommer från Danmark, Sverige och Norge men även från Tyskland, Italien och Polen. En annan orsak är det stora intresset och det ökande antalet flyglinjer till destinationer i Asien som under november resulterade i en 23-procentig passagerarökning dit.
(News Øresund)
Köpenhamns flygplats i Kastrup
Passagerare november 2025
(förändring nov 2024)
Totalt: 2 420 000 (+11%)
Varav inrikes: 126 000 (+23%)
Varav utrikes: 2 293 000 (+10%)
Stockholms flygplats Arlanda
Passagerare november 2025
(förändring nov 2024)
Totalt: 1 821 744 (+13%)
Varav inrikes: 374 452 (+51%)
Varav utrikes: 1 447 292 (+6%)
Malmö Airport
Passagerare november 2025
(förändring nov 2024)
Totalt: 70 687 (-6%)
Varav inrikes: 40 189 (-4%)
Varav utrikes: 30 498 (-9%)
Källa: Københavns Lufthavne och Swedavia
-
Samhälle12 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark10 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Samhälle12 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Arbetsmarknad12 månader sedanNytt stort projekt om ungas Öresundspendling får stöd av EU-programmet Interreg ÖKS
-
Danmark8 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Samhälle12 månader sedanJacob Wallenberg om Öresundsregionen: ”Europas mest spännande region”
