Arbetsmarknad
Öresundsregionens befolkning blir allt mer välutbildad
44 procent av den arbetsföra befolkningen i Öresundsregionen har eftergymnasial utbildning. Det är betydligt fler än år 2000, visar en ny rapport om Öresundsregionen som släpps av Region Skåne inom kort. Rapporten, som förhandspresenterades i veckan, visar också att det är stor skillnad på allt från befolkningsutveckling till sysselsättning mellan storstäderna och landsbygdskommunerna längre bort från centrum.
Mellan år 2000 och 2022 har andelen av befolkningen som är i arbetsför ålder i Öresundsregionen minskat, framför allt eftersom den äldre befolkningen har växt. Lägst är medelåldern i kommunerna i och runt storstäderna, så som Köpenhamn och Malmö där den ligger under 40 år. Högst är den i landsbygdskommunerna Simrishamn respektive Odsherred.
Sysselsättningen är i allmänhet högre i Sverige än i Danmark, och Öresundsregionen – där huvuddelen av befolkningen finns på den danska sidan – följer det danska mönstret. Lokalt i Öresundsregionen är sysselsättningen som högst i kranskommunerna runt Köpenhamn i Malmö, medan den är lägst på Lolland och i studentstaden Lund. Region Skåne har i rapporten valt att fokusera på sysselsättningsgrad i stället för arbetslöshet, där statistiken inte är helt jämförbar över Öresund.
Andelen utländska medborgare i befolkningen har ökat sedan år 2000. Det gäller såväl i Öresundsregionen som i hela Danmark och Sverige. Andelen utländska medborgare i Öresundsregionen är dock större än i Danmark respektive Sverige som helhet.
Befolkningen i länderna har stadigt blivit mer högutbildad, och särskilt så i Öresundsområdet, där 44 procent av befolkningen har eftergymnasial utbildning. (News Øresund)
-
Samhälle12 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Danmark9 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur12 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas
-
Arbetsmarknad12 månader sedanUber förvärvar stort danskt taxibolag
-
Infrastruktur12 månader sedanNy rapport: Så ska Arlandas konkurrenskraft stärkas
