Arbetsmarknad
Kallelse till stormöte tolkas som signal om stort varsel på Sony Mobile i Lund

Sony Mobile i Lund har kallat samtliga 2 000 anställda till stormöte på måndag samtidigt som interna källor uppges att upp till 800 anställda kan komma att varslas. Foto: News Øresund
Alla anställda vid Sony Mobiles stora utvecklingsavdelning med 2 200 anställda och konsulter i Lund har kallats till ett stormöte i Baltiska hallen i Malmö på måndag uppger Sydsvenskans nyhetstjänst 8till5. Det tolkas som att den japanska mobiljätten kan vara på väg att informera om stora personalneddragningar.
Sony har tidigare meddelat att mobilverksamheten ska skäras ned med 2 100 personer globalt och då har det spekulerats i att 500-600 tjänster kommer att försvinna i Lund där verksamheten en gång i tiden startade under namnet Ericsson för att bli Sony Ericsson och till slut Sony Mobile.
Enligt uppgifter till Sydsvenskan kan det handla om att upp till 800 anställda i Lund varslas. Några officiella kommentarer har inte gått att få. Personalen uppges ha fått instruktioner att inte tala med media innan mötet. Facket bekräftar dock att diskussioner pågått med företaget under en tid.
Ericsson Radio Communication Systems startade utvecklingen av de svenska mobiltelefonerna i samband med att forskningsbyn Ideon invigdes i Lund 1983. Idag är verksamheten helägd av Sony som flyttat mobildivisionens huvudkontor till Japan medan en utvecklingsavdelning finns kvar i Lund med omkring 2 000 anställda. För sju år sedan hade mobiljätten 3 600 medarbetare i Lund när huvudkontoret fortfarande fanns i hemstaden.
Ericsson har kvar en egen utvecklingsavdelning i Lund som fått byta arbetsuppgifter från modemutveckling till att arbeta med radioteknik. Sony Mobile och Ericsson har medverkat till att det byggts upp ett skånskt mobilkluster med tusentals anställda i bolag som Huawei, Sigma Connectivity, Blackberry och Microsoft. Samtidigt har ”molninstitutet” Mapci och Mobile Heigth Center bildats i lokaler som Sony Mobile lämnat i samband med tidigare neddragningar. (News Øresund)
-
Danska valet 20268 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20268 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danska valet 20268 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danska valet 20268 månader sedanValforskare: så kan den nya danska regeringen se ut efter valet
-
Danmark12 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
-
Danmark12 månader sedanJensens Bøfhus försvinner helt – konkurrent tar över danska restauranger
-
Danmark9 månader sedanDet kan avgöra vilka fregatter Danmark och Sverige satsar på
-
Samhälle11 månader sedanPå söndag övertar statliga finska VR driften och underhållet av Öresundstågen
