Kultur
Malmöborna skall engageras i stadens utveckling – 100 programpunkter under hela september
Malmö stad bjuder in alla att delta i stadsutvecklingen från den 1 till den 30 september genom en rad aktiviteter som möjliggörs av ”Malmö in the making”, Malmös svar på Köpenhamn som arkitekturhuvudstad 2023.
I samband med att Köpenhamn är arkitekturhuvudstad 2023 deltar Malmö som partner i initiativet Malmö in the making, som tillsammans med medborgarna ska utforska vad stadens möjligheter, kultur och arkitektur betyder och hur den kan utvecklas.
Efter en öppen inbjudan har ett urval av 100 programpunkter satts samman med bidrag från ett antal aktörer inom konst, kultur och arkitektur, som har erbjudit aktiviteter som sträcker sig från stadsvandringar till queerbastu och skrivarverkstäder.
– Nu gäller det för oss som förtroendevalda att lyssna och ta med insikterna i vårt arbete i Malmö, säger Janne Grönholm (MP), ordförande i kulturnämnden i pressmeddelande från Malmö stad
(News Øresund)
Fakta: Om Malmö in the making
2023 är Malmö stad officiell samarbetspartner till Köpenhamn när de firar UNESCO-titeln World Capital of Architecture. Malmö in the making är en del av Köpenhamns program och Malmös satsning under året för att utforska vad stadens rum, arkitektur och kultur betyder för Malmöborna och hur vi tillsammans kan forma stadens utveckling. Källa: Malmö stad
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Danmark8 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
