Kultur
Fler kvinnor i frontlinjen när Danmarks Radio presenterade sina nya musikprogram
Sedan 2021 har DR ökat andelen kvinnliga artister från 35 till 46 procent med projektet ”Kvinder i musik”. Nu fortsätter arbetet med att skapa könsbalans i musikprogrammen, enligt DR:s hemsida.
Ralf Richardt Strøbech, chef för DR Musik och chef för kanalerna P5, P6 och P8, menar att en ”betydande skillnad” har gjorts ganska snabbt:
– ”I hela DR spelar vi nu mycket oftare musik som skapats av och med kvinnor. Men det finns fortfarande en enorm outnyttjad potential som vi bara kan förverkliga genom att spela fler olika kvinnliga artister och genom att stärka vårt arbete med nya talanger, säger han till DR.
I maj anordnar DR evenemanget ”DR Deler”, där den danska musikbranschen och andra intressenter bjuds in till en ”preliminär avrapportering av projektet ’Kvinder i musik'”.
(News Øresund)
-
Danska valet 20267 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20268 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark12 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20268 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danska valet 20268 månader sedanValforskare: så kan den nya danska regeringen se ut efter valet
-
Danmark12 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danmark11 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
-
Danmark11 månader sedanJensens Bøfhus försvinner helt – konkurrent tar över danska restauranger
