Norden
Nordens dag 23 mars fokuserar på nordiskt samarbete för ungdomar och hållbarhet med en rad evenemang runt om i Norden

De fem evenemangen på Nordens dag kommer att hållas i Oslo, Helsingfors, Köpenhamn, Reykjavik och Stockholm, enligt ett pressmeddelande från Nordiskt samarbete, som ger mer information om temat och tidpunkten för evenemangen.
Nordens dag firas årligen den 23 mars, och i år är det 61 år sedan det nordiska samarbetet officiellt skapades genom Helsingforsavtalet – populärt känt som den nordiska konstitutionen – som en del av efterkrigstidens fokus på att skapa säkerhet och upprätthålla demokrati och fred.
Det nordiska samarbetet omfattar Danmark, Finland, Island, Norge, Island, Norge och Sverige samt Färöarna, Grönland och Åland.
(News Øresund)
-
Danmark10 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Danmark12 månader sedan
Utan invandring eller stigande fruktsamhet kommer antalet invånare i Danmark att minska kraftigt
-
Norden12 månader sedan
Digitalt gränshinder löst – nu kan svenskar ”Vippsa” pengar till övriga Norden med sina mobiltelefoner
-
Infrastruktur8 månader sedan
Norska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Politik12 månader sedan
Region Skånes politiker uppvaktar Danmarks regering för att få behålla samarbetet med danska regioner
-
Danmark8 månader sedan
Möjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
-
Norden10 månader sedan
Nytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder
-
Infrastruktur12 månader sedan
Sveriges regering vill låta Öresundsbrons vinster stanna i regionen