Danmark
De första minkarna tillbaka i Danmark – 10 000 fler på väg
Det var för två år sedan som alla 13,5 miljoner danska minkar avlivades efter ett regeringsbeslut, på grund av rädsla för coronasmitta. Men för några dagar sedan kom ett hundratal minkar tillbaka till Jylland, efter att förbudet mot minkavel hävts vid årsskiftet, rapporterar DR. Sammantaget väntas det komma runt 10 000 minkar i en första omgång till det dussintal uppfödare som i nuläget vill fortsätta med minkaveln.
Men en del hinder återstår. Bland annat måste minkarna löpande testas för coronasmitta, och vem som ska betala för testerna är inte löst. Dessutom vill partierna Socialistisk folkeparti, Enhedslisten och Alternativet helt förbjuda minkavel, med hänvisning till bland annat djurskydd och risk för ny coronasmitta. Ett tredje hot är att EU från nästa kan komma att klassa minkar som en ”invasiv art”, och minkuppfödning skulle i så fall bli förbjudet i hela unionen. (News Øresund)
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
