Infrastruktur
Fem procent av Öresundstågen mellan Malmö och Köpenhamn var inställda mellan 14 december och 2 januari
Akut sjukdom var den vanligaste anledningen till att 169 av totalt 3 192 planerade tågavgångar mellan Malmö C och Köpenhamn H ställdes in mellan den 14 december och den 2 januari. Det visar siffror från Skånetrafiken som News Øresund har tagit del av.
Transdev fick en motig start när de den 11 december tog över operatörsansvaret för trafiken med Öresundståg mellan Malmö och Köpenhamn. Mellan den 14 december och 2 januari har 169 tåg mellan Malmö C och Köpenhamn H blivit inställda, av totalt 3 192 planerade tågavgångar, vilket motsvarar fem procent.
Enligt Skånetrafikens information om de 169 tåg som ställts in under perioden mellan 14 december 2022 och 2 januari 2023, så berodde det i 87 fall (51%) på akut sjukskrivning bland tågpersonalen och att det var för sent att kalla in extra personal. I 58 fall (34%) handlade det om infrastrukturfel som exempelvis signalfel. I 24 av fallen (14%) så berodde det inställda tåget på ett fordonsfel.
– Det är vissa dagar som sticker ut, framför allt kopplat till julhelgen, där vi fick många inställda avgångar på grund av sjukfrånvaro. Det beklagar vi såklart och det är ett alldeles för högt tal, säger Emelie Fredell, affärschef på Skånetrafiken, till News Øresund.
Skånetrafiken har sedan den 11 december ansvaret för tågtrafiken under hela sträckan mellan Sverige och Danmark, fram till slutstationen vid Østerport/Nivå. Samtidigt tog Transdev över som operatör av tågtrafiken efter SJ Öresund med ansvaret för att bemanna tågen.
De många inställda tågen har framför allt uppmärksammats i pendlargruppen på facebook Broen Live.
– Framför allt har vi under denna period drabbats av både covid, influensa och vinterkräksjukan på en och samma gång. Det är klart att det har varit ett ansträngt läge och det är svårt att värja sig mot sådana händelser oavsett hur mycket personal man har, säger Stefan Johansson, press- och externkommunikationsansvarig på Transdev.
– I branscher som servar många människor så blir det extra tydligt när det sker. Men det är något vi har sett i hela samhället i den här perioden.
Enligt Stefan Johansson finns det även ett underliggande behov av tågpersonal just nu.
– Vi försöker tillsammans med branschen som helhet hitta lösningar för att locka människor till yrket.
(News Øresund – Erik Ottosson)
-
Danmark12 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danska valet 20265 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danmark10 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20266 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Samhälle11 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark11 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark11 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
-
Samhälle12 månader sedanJournalisten Magda Gad startar ny tidning tillsammans med branschkollegor
