Danmark
Efter flera avslöjade säkerhetsbrister – danska politiker vill inrätta en särskild it-minister
Viktiga danska it-system som NemID och hos DSB har under det senaste halvåret legat nere eller drabbats av hackerattacker. Nu vill flera danska partier och intresseorganisationer inrätta en it-minister, enligt DR Nyheder.
I juni låg NemID, det danska systemet för säker inloggning till offentliga och privata hemsidor, nere under fem dagar vilket gjorde att miljontals danskar inte kunde nyttja tjänster som till exempel sundhed.dk och borger.dk. Bland annat framkom att det system som ska träda in under nedstängningar inte fungerade och att hade heller inte blivit testat under de senaste två åren. Dessutom drabbades DSB av ett tågstopp i oktober till följd av ett hackerangrepp. Den app som ger lokförarna viktig information om tågdriften gick inte att använda och inte heller offlineversionen fungerade säkert.
De säkerhetsbrister som upptäckts hör inte hemma i Danmark, anser Socialistisk Folkeparti, enligt DR, och vill inrätta en särskild it-ministerpost. Det menar även borgerliga partiet Venstre, samt intresseorganisationerna Ingeniørforeningen i Danmark, Dansk Erhverv och Finansforbundet.
– När man ser på ett fall som det med NemID, så är det just nu svårt att placera det politiska ansvaret någonstans. Det bör vara mycket tydligare, säger Aske Nydam Guldberg, ordförande i Ingeniørforeningen i Danmark. (News Øresund)
-
Danska valet 20266 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20267 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark11 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Samhälle12 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark12 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark12 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
-
Danska valet 20267 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danmark12 månader sedanFörsenat specialfartyg gör det osäkert om Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
