Fastighet
Malmös nya höghus får lägenheter med havsutsikt för 32 miljoner
Malmö får en ett nytt exklusivt höghus i hamnen med stadens dyraste lägenheter med en prissättning som mera liknar den i Köpenhamn. På tisdagen presenterade byggföretaget JM det nya byggprojektet Docks som blir en fastighet med två torn med upp till 26 våningar på kajkanten till Malmös hamninlopp. Docks består av 157 lägenheter på 1-5 rum där sex av lägenheterna högst upp får ett premiumutförande och en prislapp på upp till 32 miljoner kronor. De första lägenheterna väntas stå klar 2025. (News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad11 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
