Samhälle
SJ slutar köra Öresundstågen efter konflikt – Transdev tar över inför ny upphandling
Efter en långdragen konflikt om Öresundstågens skick och underhåll avslutas avtalet mellan Öresundståg AB och SJ i förväg. Det uppger Skånetrafiken i ett pressmeddelande. Konkret innebär det att SJ slutar att köra Öresundstågen efter den 10 december. Istället tar Transdev tillfälligt över driften av Öresundstågen enligt ett tillfälligt avtal som nyligen tecknats och där ombordpersonalen från SJ Öresund följer med. En ny upphandling ska nu göras av trafik och underhåll av Öresundstågen. Öresundståg AB är ett gemensamt trafiksystem i södra Sverige och som delägs av Skånetrafiken, Länstrafiken Kronoberg, Blekingetrafiken, Hallandstrafiken, Kalmar Länstrafik och Västtrafik.
–Eftersom vi har olika syn på fortsättningen efter december 2022 är vi överens om att det bästa är att avsluta avtalet i förtid och låta en annan operatör ta över. Jag vill vara tydlig med att avslutet inte påverkar resenärerna alls, utan tågen går som vanligt, säger Jarl Samuelsson, verksamhetsutvecklare i Region Skåne och ägarnas representant i avtalsförhandlingarna, i en kommentar. (News Øresund)
Läs mer: Öresundståg AB och SJ Öresund i konflikt om Öresundstågens skick
-
Danska valet 20267 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20268 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark12 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20268 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danska valet 20268 månader sedanValforskare: så kan den nya danska regeringen se ut efter valet
-
Danmark12 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danmark11 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
-
Danmark12 månader sedanJensens Bøfhus försvinner helt – konkurrent tar över danska restauranger
