Näringsliv
Novo Nordisk stänger avdelning med 400 anställda
Inflammatoriska sjukdomar försvinner från Novo Nordisk forskningsområde. Nedläggningen berör 400 anställda samtidigt som läkemedelsbolaget planerar att anställa 6000 personer inom andra områden.
Danmarks största läkemedelsbolag, insulinproducenten Novo Nordisk, lägger ned all verksamhet som berör behandlingen av inflammatoriska sjukdomar. Beslutet påverkar 400 anställda, varav hälften kommer att erbjudas tjänster inom andra delar av verksamheten. Det skriver bolaget i ett börsmeddelande.
Stängningen sker till följd av Novo Nordisk beslut om att lägga ned utvecklingen av anti-IL-20, ett läkemedel för behandling av ledsjukdomen rheumatoid arthritis.
– Det finns tillräckligt med möjligheter inom diabetesområdet, bland annat när det gäller förebyggande, fetma och komplikationer i samband med diabetes. Vi har därför beslutat att stärka våra forsknings- och utvecklingsprojekt inom diabetes som är vårt huvudområde, säger Mads Krogsgaard Thomsen, forskningschef på Novo Nordisk, i ett uttalande.
Läs även: Novo Nordisk vill anställa 6 000 i Danmark
Stängningen kommer att kosta Novo Nordisk 864 miljoner kronor, framför allt i avskrivningar av utvecklingsarbete som inte längre har något värde.
Novo Nordisk är en koncern som växer snabbt, både i antal medarbetare och projekt. De senaste tio åren har koncernen skapat 5 000 jobb i Danmark och utöver detta även ett stort antal tjänster utomlands. I slutet av juli 2014 hade bolaget globalt 40 226 anställda. I början av året var 42 procent av de anställda sysselsatta i Danmark. Det kommer att även i fortsättningen att bli fler anställda trots stängningen av den anti-inflammatoriska avdelningen. Bolaget meddelade i juni att man planerar att anställa 6 000 nya medarbetare fram till år 2022, framför allt för projekt inom forskningsavdelningen. (News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanFrån och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur9 månader sedanNorska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Näringsliv11 månader sedan
Saab storsatsar i Skåne – nytt kontor i Lund och nytt varv i Landskrona
-
Danmark10 månader sedanEfter mer än 600 år: Tre kronor försvinner från Danmarks riksvapen
-
Danmark10 månader sedanFörsta spadtaget till utbyggnaden av tågstationen vid Köpenhamns flygplats i Kastrup
-
Norden11 månader sedanNytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder
-
Danmark9 månader sedanMöjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
-
Life Science9 månader sedanLäkemedelsbolaget Polypeptide i Malmö anställer 100 personer – boom för fetmaläkemedel ökar efterfrågan på deras peptidbaserade råvara
