Arbetsmarknad
2472 bilar kontrollerades under första dagen med gränskontroller
När den danska gränskontrollen mot Sverige inleddes på tisdagen, kontrollerades alla fordon som kom från Sverige över Öresundsbron, vilket innebar 2472 bilister. Gränskontrollerna på Öresundstågen inleddes på onsdagen och cirka 760 tågpassagerare fick visa id vid Köpenhamns flygplats.
De danska gränskontrollerna har påbörjats och 2472 fordon blev inkallade för kontroll av polisen, strax efter Öresundstunneln, under tisdagen mellan klockan 10 och 14 då kontrollen var igång. I fortsättningen kommer polisen bara att kontrollera utvalda fordon, till skillnad mot tisdagens kontroll då alla bilar valdes ut. Köpenhamnspolisen uppger att nästa gränskontroll på Öresundsbron skedde på torsdagen.
I samband med kontrollerna blev en person anklagad för brott, eftersom personen inte hade något körkort på sig. En annan anklagades för överträdelse av skatte- och avgiftsreglerna. Köpenhamnspolisen uppger även att de fick en del träffar i sitt system för nummerplåtsigenkänning, som nu kan användas i analyser av trafiken av den gränsöverskridande kriminaliteten.
När gränskontrollerna genomförs så sänks hastigheten i tunneln till 50 km i timmen och endast en körbana är öppen. På tisdagen bildades det ibland köer bakom kontrollstationen, när bilar väntade på att köra in under det stora vita tält för att kontrolleras. I genomsnitt innebar det att resan över Öresundsbron tog fem minuter längre när gränskontrollen var igång, uppger Köpenhamnspolisen.
Dansk polis genomförde under onsdagen även gränskontroller på utvalda Öresundståg från Sverige och cirka 760 resenärer blev id-kontrollerade vid avstigning på Köpenhamns flygplats eller under resan till nästa station. (News Øresund)
Läs mer:
Danska gränskontrollen mot Sverige inledd – många bilister id-kontrollerades vid Öresundstunneln
Polisen om de nya danska gränskontrollerna: Inga tåg kommer att bli försenade
-
Danska valet 20268 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20268 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danska valet 20268 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danska valet 20268 månader sedanValforskare: så kan den nya danska regeringen se ut efter valet
-
Danmark12 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
-
Danmark12 månader sedanJensens Bøfhus försvinner helt – konkurrent tar över danska restauranger
-
Danmark8 månader sedanDet kan avgöra vilka fregatter Danmark och Sverige satsar på
-
Samhälle11 månader sedanPå söndag övertar statliga finska VR driften och underhållet av Öresundstågen
