IT / mobiltelefoni
Microsoft bygger datacenter i skånska Staffanstorp
Microsoft har köpt mark i skånska Staffanstorp och inlett bygget av ett nytt datacenter. Projektet som är en del av Microsofts Norden-satsning, har pågått i hemlighet i ett år.
– Microsofts pågående miljardsatsning i Staffanstorp blir den största företagsetableringen i kommunens historia. Det är väldigt glädjande att – efter ett år av konstruktiva samtal – kunna berätta att Microsoft väljer att bygga ett datacenter i världsklass och etablera sig i Staffanstorp, säger Christian Sonesson (M), kommunstyrelsens ordförande i Staffanstorp, i ett pressmeddelande.
Etableringen är en del av en nordisk trend där allt fler datacenter öppnar. I Danmark finns Apple, Google och Facebook. I Sverige har Microsoft sedan tidigare center i Gävle och Sandviken, Facebook finns i Luleå och Amazon har etablerat sig i Västerås, Eskilstuna och Katrineholm. Tidigare datacenter har väckt kritikdå de bidragit till ytterligare ansträngningar för det hårt belastade svenska elnätet. Staffanstorps kommun hävdar dock att tillgång till kraftförsörjning tillsammans med kvalificerad arbetskraft varit kriterier som gjort att Microsoft valt just Staffanstorp. (News Øresund)
-
Danska valet 20268 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20268 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danska valet 20268 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danska valet 20268 månader sedanValforskare: så kan den nya danska regeringen se ut efter valet
-
Danmark12 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
-
Danmark12 månader sedanJensens Bøfhus försvinner helt – konkurrent tar över danska restauranger
-
Danmark9 månader sedanDet kan avgöra vilka fregatter Danmark och Sverige satsar på
-
Samhälle11 månader sedanPå söndag övertar statliga finska VR driften och underhållet av Öresundstågen
