Infrastruktur
Uber lägger ner i Danmark efter den nya taxilagen

De danska taxibilarna slipper nu konkurrensen från taxi-appen Uber, som nu stänger ner sin verksamhet i Danmark som en konsekvens av den nya taxilagen som är på gång. Foto: News Øresund
Taxi-appen Uber lägger ner all sin transportverksamhet i Danmark från och med den 18 april. Verksamheten är oförenlig med avtalet om en ny taxilag som flera partier står bakom. Det meddelade Uber på en presskonferens under tisdagen.
Danskarna har haft tillgång till Uber sedan 2014 och idag finns det runt 2 000 Uber-chaufförer och 300 000 användare i Danmark. Men efter att flera danska partier har enats om en ny lagstiftning för taxinäringen stänger Uber nu ner sin transportverksamhet i Danmark. Bland annat kräver den nya lagen att alla taxibilar ska ha taxameter, sätessensorer och övervakningskamera, något som Uber-bilarna inte kan leva upp tll.
– Den lagstiftningen som nu ligger på bordet måste vi ta konsekvenserna av, och vi kan inte leva med den så som det ser ut nu. Det kan inte chaufförer och passagerare heller, och därför har vi tagit beslutet att stänga ner, säger Kristian Agerbo, talesman för Uber Nordic.
Från och med den 18 april kommer danskarna inte längre ha tillgång till Uber, men Uber bekräftar dock att de 40 ingenjörer som är anställda i utvecklingscentret i Århus kommer att vara kvar. (News Øresund)
Läs mer:
Ny taxilagstiftning på väg i Danmark
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark12 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Danmark9 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur11 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas
-
Arbetsmarknad12 månader sedanUber förvärvar stort danskt taxibolag


