Fastighet
Danmarks dyraste lägenhet såldes för 27,5 miljoner
Penthouse-lägenheten vid Ströget i Köpenhamn såldes för motsvarande 27,5 miljoner svenska kronor och uppges vara den dyraste lägenheten som sålts i Danmark den senaste tiden.
– Det finns alltid köpare till citylägenheter med rätt läge. Marknaden har präglats av en markant framgång de två senaste åren, säger mäklaren Kristian Lützau till News Øresund.
Han är nöjd med försäljningen som gjordes till samma pris som lägenheten hade annonserats ut för, det vill säga motsvarande 27,5 miljoner svenska kronor.
Från lägenheten kan de nya ägarna se ut mot Christiansborgs slott och Ströget. Enligt Kristian Lützau har lägenheten sålts till ett företag.
Förra gången denna lägenhet var ute på marknaden var 2003 och då såldes den för motsvarande åtta miljoner svenska kronor. Sedan dess har det gjorts stora förändringar i den 211 kvadratmeter stora lägenheten med en privat takterass på 93 kvadratmeter. Lägenheten har bland annat fått en hiss som går direkt in i bostaden. (News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark11 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark9 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20265 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Samhälle10 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark10 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark10 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
