Danmark
86 000 spökhus i Danmark
Avfolkningen av den danska landsbygden går fort. En undersökning från Danmarks Radio visar att det finns 86 000 tomma hus i Danmark och att problemet ökar.
Övergivna hus är vanligast på landsbygden och allra vanligast på de danska öarna. Samsø, Læsø och Langeland har den största andelen spökhus. I 13 av landets kommuner står mer än var tionde hus tomt.
På Lolland rivs upp emot hundra bostäder om året, men ändå har antalet spökhus i kommunen ökat med drygt 800 sedan 2010.
– De tomma husen kan vara i gott skick, men när folk inte flyttar in, då förfaller de snabbt. Det förstör bostadsmarknaden, säger Holger Schou Rasmussen, som är kommunstyrelsen ordförande på Lolland, till Danmarks radio.
Förklaringen till de många tomma husen är en minskande befolkning och en snabb urbanisering. Unga som flyttar in till storstäderna för att studera kommer inte tillbaka. Samtidigt minskar underlaget för skolor och butiker, vilket ytterligare förstärker trenden.
Sedan 2010 har antalet tomma hus i Danmark ökat med 6 000. (News Øresund)
-
Samhälle5 år sedan
Corona i Danmark och Sverige: Detta har hänt
-
Samhälle4 år sedan
Utrikesdepartementet förlänger reseavrådan till Danmark fram till den 29 juli
-
Infrastruktur5 år sedan
Tågvärden som blivit Öresundspendlarnas favorit
-
Samhälle5 år sedan
Danmark öppnar gränsen för invånarna i Blekinge och Kronoberg – Skåne närmar sig gränsöppning
-
Samhälle5 år sedan
Sverige behandlas på samma sätt som övriga Norden och Tyskland när Danmark börjar öppna upp gränsen – affärsresor möjliga från måndag
-
Samhälle5 år sedan
5 100 bilar kom från besök i Sverige och 2 000 från Bornholm vid den danska köbildningen på Öresundsbron i söndags
-
Samhälle5 år sedan
Skåne klarar kravet på låg smittnivå – Danmark väntas ge besked om gränsöppning över Öresund under torsdagen
-
Norden5 år sedan
Svenskar upplever orättvisa när de stoppas medan finländarna får korsa gränsen